World Championships 2009 a World Cup 2009

11.01.2009

World Championships 2009 a World Cup 2009

Nantes, Francie, 8.-11.1.2009.

Mezinárodní foosballová federace se pro tento rok rozhodla pro převratnou změnu v přístupu k závěrečnému Mistrovství světa, které je jako jediné jen pro pozvané nejlepší hráče světa a nejlepší národní hráče členských států ITSF. Novinkou bylo i připojení Mistrovství světa národních týmů tzv. World Cup a jeho rozdělení na ženské a mužské týmy.

V prvních 2 dnech probíhalo Mistrovství světa jednotlivců a dvojic žen, mužů, juniorů, seniorů a dvojic handicapovaných. Česká republika měla obrovský počet zástupců. FSSK zástupců pět: Pavol Kováčik- Men singles a Men doublesKarolína Holá- Women singles, Nikola Plasgurová- Women doubles, David Plasgura- Junior singles, Hana Jadlovcová a David Plasgura- Junior doubles.

Všichni z kvalifikace postoupili, ale Karolína na ne zrovna šťastném místě 3.od konce a tudíž na ni čekala 3.nejlepší hráčka světa Samantha Di Paolo. Ta následně vyřadila i Pavlínu Bartošovou (5.místo) a Šárku Holomouckou (3.místo) a její přemožitelkou se stala až Rakušanka obhajující titul z loňska Verena Rohrer. Ta zároveň obhajovala se spoluhráčkou Melissou Mosser i titul z ženských dvojic, ten se jim získat nepodařilo a tak se postavily na 3.stupínek společně s Češkami Pavlínou Bartošovou a Silvií Vávrovou, které famózně smetly v boji o 3.místo americké babičky, legendy ženského foosballu Cindy Head a Dawn Duquette 3:0 na sety a v rozhodujícím setu jim dokonce nenechaly si udělat radost ani z jednoho gólů, ale jen je nechaly zoufale sledovat míčky, jak propadají jeden za druhým za jejich brankovou čáru. V opačné půli pavouka Nikola Plasgurová se spoluhráčkou Renatou Mečlovou porazily v prvním kole favorizovanou dvojici Jacquot- Denmanivong, ale ve druhém kole už nestačily na češky Holomouká- Silná a tak si připsaly na své konto 9.příčku.

Naši Junioři (David a Hanka) si vedli dobře v kvalifikaci a jejich startovní pozice do pavouka byla ve středu startovního pole. Prvním kolem ale ani jednou neprošli. Nicméně se nevzdali bez boje a jejich soupeři museli pořádně bojovat až do posledních míčků a posledních legů. Jejich „národní" kolegové Simona Horňáčková a Radek Drda byli úspěšnější a i díky vítězství nad našimi juniory v prvním kole nakonec stanuli na bedně vítězů nad číslem 3 v Junior doubles. Celkoví juniorští vítězové nebyli žádným překvapením, Rakousko totiž útočí na všech frontách.

V mužských dvojicích si největší radost udělala Britská dvojice Hamilton- Atha. To bylo sice překvapení, ale nesrovnatelně menší, než vítězství Lucemburčana Yannicka Correii, které se dá srovnat s absolutním šokem. Jeho finálové vítězství nad Tonym Spredemanem bylo skutečně nečekané. Jeho hra na domácím stole značky Tecball byla relativně suverénní, ale na Tornadu si s Tonym opravdu nebyli rovni, tam dostal doslova výprask. V rozhodujícím legu všichni předpokládali, že vzhledem k tomu, že Tony na Yannickově stole byl schopen pravidelně skórovat, ale Yannick se na Tornadu šíleně trápil, Tony vyjde z tohoto boje vítězně. Kdo by si takto vsadil, prohrál by. Tento dvacetiletý hráč se totiž na Tornadu dokázal protlačit do branky právě v čas. Využil Tonyho znejistění a machballový snake na Tornadu ho vynesl na první příčku. Málokdo tomu dokázal uvěřit a nejméně samotný Mistr světa Yannick Correia. Další překvapení- Pavol Kováčik, 2.nejlepší hráč světa podle ITSF rankingu, vypadl hned ve druhém kole, kdy se nedokázal zkoncentrovat na způsob hry Arthura Carletty a jeho ambice a očekávání ostatních se rozplynuly na konečném 9.místě. V doublech se spoluhráčem Jozefem Horčiakem ukončil Palo své působení ještě o kolo dříve.

World Cup byl pro všechny výzva, protože nikdo nebojoval sám za sebe, ale za NÁS, za reprezentaci České republiky, za všechny české hráče stolního fotbalu, kteří se stali za poslední rok a půl malým strašákem pro ostatní národy. Všichni to chtěli potvrdit a odpovědnost a touha všechny táhla dál.

Muži zvolili Roberto Sport stůl a jejich tažení kvalifikací bylo bezproblémové, dokud se nepotkali s Dánskem, které jim nejen nadělilo na svém domácím Bonzini, ale přidalo body i na Robertu a tudíž byli kluci odsouzeni k druhému místu ve skupině a v prvním kole se už na ně nedočkavě třásli domácí Francouzi. Boj se nedá mužům upřít- např. Petr Plasgura prohrál v rozhodujícím setu 15:17 s Paulem Nunesem. Bohužel pro mužskou reprezentaci byl tento střet s výsledkem 0:5 na zápasy osudný a tak v Men´s World Cup 2009 pro ČR za 9.

Ženy volily Bonzini jako domácí stůl, který je měl vynést na nejhůře 3.místo a potom podle přísloví děj se vůle boží, se dalo jen čekat, zda to dále budou Francouzky nebo Němky či Američanky. Plány se plnily, Rusko (11:1 na sety, Garlando) i J.A.R. (12:0 na sety, Garlando) byly s přesvědčivým výsledkem poraženy. Holanďanky (Bonzini) byly jedinou větší překážkou za cílem postupu z 1.místa ve skupině. Výsledek 8:4 na sety pro české holky, ale všechny přesvědčil, že i do budoucna by Češky mohly v zápase, kde se bude hrát pouze na Bonzini, pořádně potrápit třeba i na tomto stole dominantní Francouzsky. Teď přišlo čekání na první soupeře pro vyřazovací boje. Tím se nakonec stala ostrovní říše Spojeného království a jejich domácí stůl Tornado. Obavy z tohoto stolu byly zbytečné a poctivá příprava byla korunována českým vítězstvím 6:0 na zápasy. Tímto ženy získaly 3.místo a šly válčit s Francií na double Bonzini o postup do finále. Tímto zápasem se ale Women´s National Czech Team rozloučil s účastí v turnaji. Prohra 4:0 vypadá jednoznačně, ale každý zápas byl ukončen až v posledních míčcích a tudíž odchod ze šampionátu proběhl se vztyčenou hlavou.

Jako Česká republika i jako klub FSSK jsme měli několik žhavých tělísek v ohni. Některá vyšla, některá ne, ale každopádně se nám podařilo dokázat, že naše postavení ve světových žebříčcích je zcela oprávněné.

Pochvala patří i ITSF, které se povedlo prezentovat stolní fotbal jako regulérní sport s fair play chováním hráčů, sportovní atmosférou a fandícími diváky na zaplněné tisícové tribuně.

Karolína Holá