Czech Open 2007- ITSF Master serie

23.09.2007

Praha, Hotel Oáza, 21.-23.9., 30 stolů Rosengart, téměř 300 hráčů. Bonusem oproti loňsku byl kvalifikační turnaj na World Championship do italského Sant- Vincentu.

Tím bych také začala. V mužské části boje o divokou kartu byli jasní favorité- Mlejnek- Nykodym, Pražák- Brabenec, Krchňák- Kovařík. Jen první jmenovaní ale svoje postavení potvrdili a po relativně suverénním průchodu celou soutěží ji také vyhráli a vybojovali si tak zcela zaslouženě divokou kartu.

V ženské části byly favoritky jediné- Bartošová- Silná. Černým koněm se staly i podle „sázek" Karolína Holá a Nikola Plasgurová z FSSK. Skupinu čítající 4 dívčí týmy Karolína s Nikou vyhrály. Nakonec se dostaly do finále, ale v dlouhém a náročném boji, kdy obě obránkyně (Karolína i Magda Silná) téměř zabetonovaly svoji bránu, zvítězila dvojice Bartošová-Silná nad první sezónu hrající Nikou s Karolínou.

Páteční den byl ukončen Mistrovstvím republiky mixů a turnajem v náhodném losu (91). Ani v jednom z turnajů se žádné větší překvapení nekonalo. Za FSSK se nejlépe umístili Pavol Kováčik s Nikolou Plasgurovou na 9.místě z 56.smíšených dvojic.

Největší očekávání se ale obracela k sobotě a Open Doubles (127). Po různých peripetiích vznikla dost nečekaná dvojice- Petr Plasgura a Pavol Kováčik (současný 6.nejlepší hráč světa). Co říct na jejich tažení turnajem. Byl to totální atak, se kterým nastoupili na každého soupeře a který by se dal nejlépe přirovnat ke kobercovému náletu- nikdo z něj nevyvázl se zdravou kůží. Zvítězili ve finále pravé strany a na neděli je čekala nejvýhodnější pozice pro zisk příčky nejvyšší. Neděle jim ale nepřála. Ačkoliv už jednou porazili Míru Mlejnka a Vojtu Nykodyma, v celkovém finále postavila tato dvojice mezi mě a 1.místo nepřekonatelnou zeď. Přesnější by ale asi bylo, že si ji postavili kluci sami. Petr i Palo odevzdávali zbytečně míčky a následně si je zase vybojovávali zpátky a to jim postupně ubíralo síly a jejich bodů na počítadle skóre bylo nakonec v rozhodujících hrách méně a tak Vojta s Mírou potvrdili svoji formu z Mistrovství Slovenska a z kvalifikace do Sant-Vincentu.

Další sobotní disciplínou bylo Mistrovství republiky ženských jednotlivkyň. Obhájkyně titulu Samatha Di Paolo i tento rok nenašla přemožitelku a i když ženský stolní fotbal ušel za jeden rok obrovský kus cesty, tak na Samathu opravdu nikdo recept nenašel. Ani v první čtyřce se neobjevila žádná česká ani slovenská žena. O velkém rozmachu tohoto sportu mezi ženami hovoří i počet účastnic- 39. O takové účasti si můžou nechat zdát i na některých mistrovstvích světa. Naše holky vybojovaly 17.(Nikola) a 25. místo(Karolína, Lenka Šárková, Hanka Jadlovcová).

Následovalo nedělní Mistrovství republiky ženských dvojic. Opět dominovala Samantha a zahraniční hráčky. Karolína Holá se spoluhráčkou Simonou Horňáčkovou hned ve druhém zápase narazily právě na Samathu a ačkoliv se Simoně moc nedařilo dávat góly, tak Karolína si aspoň pořádně a docela dlouho vyzkoušela „vychytávat" tuto bezkonkurenčně nejlepší ženskou hráčku světa. Konečná nastala na 13.místě. O jednu příčku výše, tedy 9.místo, získala Nikola Plasgurová s Renátou Mečlovou (SK).Do celkového počtu 21 dvojic se započítaly i naše mladičké svěřenkyně Lenka s Hankou, které postupně začínají vystrkovat foosballové růžky :)

Kategorie Open Singles (145) se nikomu z členů FSSK nevydařila. Hráli jsme všichni, mladí, mladší i nejmladší. Muži, ženy, chlapci i dívky. ( Petr Plasgura, Radim Obert, Karel Šebesta, Martin Čala, Karolína Holá, Nikola Plasgurová, Lenka Šárková, Hanka Jadlovcová). Vítězem této kategorie se stal Pavol Kováčik, který v konečném duelu dvakrát porazil Tibora Jándiho, protože šel z levé strany, a tímto skalpem připojil k 2.místu z Open Doubles vytoužené 1.místo z jedniček a stal se tak absolutně nejúspěšnějším hráčem Czech Openu roku 2007.

Posledními disciplínami, které jsem nezmínila jsou juniorské jedničky (39)a dvojice (16). Vítězem jednotlivců se stal zatím příliš celorepublikově neznámý Vladimír Fila. Svým vítězstvím zároveň získal místo v obou juniorských kategoriích v Sant-Vincentu.

Turnajovou perličkou pro méně úspěšné se stala sobotní odpolední soutěž nazvaná Looser Cup (57). Účastnit se jí mohli ti, kterým jiné disciplíny nepřály a v době prezentace již nic nehráli. Vítězem se stala slovenská dvojice Ambros Jan a Vovčík Marek.

Co říct k organizaci a neopakovat se. Stoly jsou opět systém multitable. První den se to ještě dá, ale s přibývajícím časem se stoly stále posouvají víc a víc do stavu na hraně hratelnosti úměrné master sérii. Co ale úměrné už opravdu není, je systém hry v hlavních disciplínách na levé straně pavouka na jeden leg do 8 s rozdílem jednoho gólu. Pochvala patří za plynulost a svižné nasazování na stoly a za prominutí startovného pro hráče mladší 16 let včetně. Na druhou stranu nám starším se startovné promíjet nemusí, takže tvrději do nás a obzvláště v ženských kategoriích na tak velkých turnajích se nikdo nebude zlobit, když se u výše startovného pořádně přitlačí na pilu.

Závěrečný součet vyznívá pozitivně. Chyby jsou a budou, nikdo není dokonalý, což platí jak pro nás, jako hráče a naše výsledky, tak pro organizátory. Ale vždycky můžeme být VŠICHNI ještě lepší.